Informace & tipy

Informace a zajímavosti z logistiky a spedice
Změna u náhradové povinnosti dopravce ve vnitrostátní přepravě
6. 2. 2019

Změna u náhradové povinnosti dopravce ve vnitrostátní přepravě

Mění se tak například výše náhradové povinnosti dopravce. Aktuálně dle Občanského zákoníku platí, že dopravce při ztrátě nebo zničení zásilky hradí cenu, kterou zásilka měla v době, kdy ji převzal (reálnou hodnotu zboží).

Nově bude dle Úmluvy CMR výše náhradové povinnosti dopravce omezena dle hrubé váhy zásilky, v přepočtu na cca 260 Kč za 1 kg.

Změna náhradové povinnosti dopravce se tak velmi silně dotýká také majitelů přepravovaných zásilek. Při poškození či zničení zboží jim již nebude ze strany dopravce nahrazena plná výše škody, jak tomu bylo doposud. Tuto skutečnost lze řešit majetkovým pojištěním přepravovaného zboží (tzv. cargo pojištění), které je jednou z možností krytí plné hodnoty pro majitele zásilky.

Chcete se dozvědět, jaké další změny Vám přináší novela zákona o silniční dopravě? Zúčastněte se semináře Novela zákona o silniční dopravě od 1. 1. 2019, na kterém se mimo jiné seznámíte s postupy, díky kterým proběhne přeprava a řešení případných škod bez zbytečných chyb a následných negativních dopadů.

Co o nás řekli klienti

Reference